top of page

ВИСТАВКА СОЦІАЛЬНОГО ПЛАКАТУ

  У фойє Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв розгорнута головна експозиція виставки соціального плакату викладачів і студентів відділення графічного дизайну. Творчі роботи студентів та викладачів кафедри дизайну розміщено також у відділеннях Косівської центральної районної лікарні, покази проходили також у приміщенні Управління праці та соціального захисту населення Косівської РДА та Верховинському музеї Гуцульщини.Куратори виставки – Андрейканіч Андрій Іванович, завідувач відділення графічного дизайну інституту та Близнюк Микола Миколайович, доцент, кандидат педагогічних наук разом із студентами навчального закладу потурбувались про тематичну наповненість робіт, охопивши різноманітні аспекти – проблеми голодомору й геноциду українського народу, питання енергозбереження та енергоефективності, охорони довкілля та екології, збереження та охорони здоров’я, раннього розвитку дитини й сімейного виховання. Адже соціальний плакат - це плакат, який пропагує базові соціальні цінності. В соціальному плакаті відображені соціальні прояви особистості, специфіка соціальних відносин у суспільстві, значущі соціальні проблеми, загрози і лиха. Плакат акумулював у собі досягнення станкової та книжкової графіки, фотографії та типографіки, він є невід’ємною частиною візуальної культури, ефективним засобом ма­сової інформації. Ми зустрічаємо його в своєму житті постійно: на вулицях міст і сіл, в навчальних закладах та підприємствах, на фасадах кінотеатрів, у вітринах магазинів та рекламних щитах вздовж доріг і навіть розпалюючи багаття бачимо його на сірниковій коробці. За ефективністю впливу на глядача плакат поступається хіба що те­лебаченню й періодичним виданням.Специфіка художньої мови плаката визначається тим, що він повинен сприйматися з відстані, привертати увагу на фоні інших засобів візуальної інформації, тому як правило виконується він на аркушах великого розміру. Плакат (афіша, постер) – один із найдавніших рекламно-інформаційних засобів. З прадавніх часів саме постер (що в перекладі з англійського означає «плакат») був головним засобом залучення уваги. Це повідомлення для публіки і розглядається як інформативний, психо­логічний і комерційний інструмент, залежно від того, які цілі переслідуються.У плакаті часто використовується худож­ня метафора, різно масштабні фігури, зображення подій, що відбуваються в різний час і в різних місцях, контурне позначення предметів. Для тексту важливим є шрифт, розта­шування, колір. В плакатах використовується також фотографія в поєднанні з малюнком і з живописом.

    Сучасний соціальний плакат - це дизайн-об'єкт, який безперервно розвивається і розширює свої функціонально-морфологічні кордони. Він дає проектувальнику широкі можливості інноваційного пошуку і забезпечує високий комунікативний ефект у вирішенні соціальних проблем, які гостро стоять перед сучасним суспільством. У числі найбільш актуальних проблем, які відображаються в плакаті: наркоманія, алкоголізм, зниження народжуваності, положення інвалідів, погіршення екологічної ситуації, низький рівень відповідальності і соціальної активності молоді. Ці поняття формують викладачі відділення графічного дизайну (Андейканіч А.І., Соломченко В.О., Близнюк М.М., Колтукова А.В. та інші). Наполеглива робота приносить свої результати. Cтуденти відділення графічного дизайну Ніколюк Денис, Щепний Богдан, Слюсарчук Тарас, Державіна Юлія взяли участь у всеукраїнській виставці «Український плакат у Львові» (2011 рік, керівник Андрейканіч А.І.); Лаврук Юлія, Кравчук Сергій, Гоян Ліліана, Заник Наталія у конкурсі з енергозбереження в м. Київ (керівник Близнюк М. М., 2012 рік); у ІІІ Всеукраїнському бієнале студентського плакату, категорія «Майстри» (25 січня 2013 року, керівник Андрейканіч А.І.). Переможцем Всеукраїнського конкурсу соціальної реклами "Я хочу жити саме так" 2011 року стала Віліщук Аліна (номінація "Українці - нація здорових людей", керівник Близнюк М.М.). Заохочувальний диплом VI Національного фестивалю соціальної реклами 2012 року виборола Курцеба Лілія (тематична номінація "Здорова Україна", керівник Близнюк М.М.). А вже другий рік поспіль наші молоді дизайнери учасники міжнародної кампанії «Європейські Дні Сонця» (переможець конкурсу соціального плакату 2012 року Іванчук Володимир, керівник Близнюк М.М.).Соціальний плакат відповідає соціальним замовленням суспільства. Образний лад і основна ідея плаката на соціально значиму тему перебувають у прямій залежності від пануючого в суспільстві соціально-політичного устрою і відносини «системи» до особистості окремої людини.

   Сьогодні соціальний плакат - носій нової ідеології демократизму, гуманізму і толерантності, він належить до сфери соціальної реклами. Потреба сучасного суспільства в ефективному, яскравому і переконливому соціальному плакаті велика як ніколи, і роль дизайн - проектування в підвищенні його естетичного якості є вирішальною.

                                                                                       

                                                                                       Валерій Малиновський,Заслужений працівник культуриУкраїни, м.Косів

УКРАЇНСЬКИЙ ПЛАКАТ У ЛЬВОВІ

У Львівському палаці мистецтв експонується виставка "Український плакат у Львові" у рамках 17-го Міжнародного осіннього салону "Високий Замок".На виставці представлені постери на суспільну тематику, створені дизайнерами. Експозиція представляє географію всієї України – Києва, Луганська, Донецька, Львова, Коломиї та Косова.Кожен із плакатів створений не більше року тому і не мав жодних показів у минулому – це основні умови участі робіт у Осінньому салоні. Виставка триватиме до 1 грудня 2013року. Участь у виставці взяли участь студенти різних курсів відділення графічного дизайну: Ніколюк Д., Щепний Б., Державіна Ю, Палійчку Я., Музичук Н., Кісельов Р, Марак Н., Остапенко Г.

bottom of page